Úvod » Orientační běh - o akcích

Adriatic Meeting & Meeting Orientamento Venezia

publikováno 14.11.2012

Jak se může odměnit (nebo může být odměněn) orientační běžec po dlouhé náročné sezóně? Třeba ještě jedním závodem. Takovým, který se nezapočítává do žádného žebříčku, a který se odehrává v atraktivních a pro nás nezvyklých kulisách.

Již léta tak někteří orienťáci jezdí v listopadu do severní Itálie. Vždy v neděli se běhá netypický městský long ve městě, které je proslulé svou krásou a ve kterém se nepohybují žádná auta - v Benátkách. A před tento závod bývá předsunuto závodění (Češi Čechům) v některých dalších zajímavých místech. Dva závody se souhrnným názvem Adriatic Meeting se běžely v Lignanu a v Palmanově. Zejména Palmanova perfektně spojuje turistickou atraktivitu s orientační zajímavostí závodního prostoru.

Letos se této akce zúčastnily také Klára s Terkou. Tentokrát se výrazně nepodařilo počasí. Orienťáci se sice s nepřízní počasí umí vypořádat velmi dobře (viz např. předposlední závod ve Šternberku), ale na závod v Benátkách měly vydatné deště fatální vliv. Jistě to byl velice silný zážitek - Terka: "ještě nikdy jsem nešla přes most z vody do vody". Ale Aqua Alta - vysoká voda - způsobila, že závod byl neregulérní. Nejlépe bude, když ocituji článek přímého účastníka, Dušana Vystavěla.

Benátky 2013 – FRAŠKA !

33. ročník městského závodu v Benátkách se vůbec nevyvedl a velká spousta závodníků odjížděla v neděli večer pořádně rozčarována. Hlavním faktorem bylo počasí, které bylo letos opravdu extrémně špatné. Kombinace deště, velkého přílivu a teplého jižního větru způsobila, že valná většina Benátek byla v době plánovaného startu po vodou. Pořadatelé se snažili reagovat tím, že start postupně posouvali z 9:00 až na 10:30. Nicméně voda neustupovala tak rychle jak se očekávalo, takže ulice zůstávaly zatopené. Protože pro většinu účastníků bylo již problémem přebrodit se na shromaždiště a zcela jistě by na svůj startovní čas nepřišli, pořadatelé rozhodli o tom, že bude volný čas startu se startem na krabičku a tím, že čas startu si může každý vybrat od 10:30 do 13:30 hodin.

Bohužel, ale ve městě ještě stále zůstávala voda a někteří závodníci nerespektovali to, že při velké vodě mají zpomalit (což se ani moc nedalo, přece každý závodí) a proto došlo k mnoha drobným a jedné velké potyčce, kterou řešila policie. Na základě tohoto incidentu policie rozhodla zhruba po 12 hodině o zastavení startu. Řádově 500 až 600 závodníků (včetně Daniela Hubmanna, vítězů předchozích ročníků Alessia Tennaniho, Marianá Dávidika a dále pak například našich favoritů Štěpána Kodedy a Radka Nožky a také “otce” myšlenky závodu v Benátkách Peo Bengsonna) tedy pořadatelé zabránili odstartovat.

Závodníci se tedy volnou chůzí přesunuli ze startu na shromaždiště, kde pořadatelé začali vydávat mapy a kdo chtěl – mohl se proběhnout, kdo chtěl vrátit zpět vklad - dostal peníze. Až potud to bylo vcelku pochopitelné – přírodě a vlivu počasí neporučíme. Co však bylo naprosto nepochopitelné, že pořadatelé začali připravovat vyhlašování výsledů! A skutečně podle plánu v 15:15 začali vyhlašovat výsledky těch, kteří doběhli. To, že závod byl absolutně neregulérní (závodníci mohli vyběhnout na stejnou trať třeba 1 sekundu po sobě a tudíž spolupracovat) je moc netížilo. Oni měli připravené ceny a potřebovali je předat …Na druhou stranu je ovšem nutno objektivně podotknout to,že ocenění závodníci si medaile zasloužili za odvahu, se kterou šli čelit vodě. Nicméně bez majitelů zůstaly poháry pro nejlepší tři týmy – vedoucí tří „vítězných“ týmů (Haná Orienteering, SimOlFan a Junior O – Sport) zcela jednoznačně a svorně odmítli tyto poháry převzít na protest proti vyhlašování neúplného závodu. Na jednu stranu je člověku pořadatelů líto, že se proti nim příroda tak spikla, na druhou stranu jejich ignorantství a neochota najít spravedlivější řešení je zarážející. Takže i takové můžou být „Benátky“.

Výsledky Lignano, Palmanova, celkem Adriatic Meeting, Venezia.

Přímo zde na webu je pár fotek od Kláry, na stránkách JPV jsou fotogalerie Jardy Kašpara, Ivy Smékalové a Dušana Vystavěla.

Kalendář akcí

« 01 / 2020 »
Po Út St Čt So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejbližší akce

Anketa

Tyto stránky sleduji kvůli dění:

  v orientačním běhu
174 (54,0%)

  ve volejbalu
119 (37,0%)

  v orientačním běhu i volejbalu
29 (9,0%)Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery