zahájení ZODM - sprint - Agáta bere bronz

publikováno 20.01.2020

Slavnostním ceremoniálem v „KV Areně“ byly v neděli 19. ledna odpoledne zahájeny Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže v Karlovarském kraji. Při nástupu jednotlivých krajských výprav v čele každého z krajů šel vlajkonoš – vždy nějaký úspěšný a známý sportovec, např. Dušan Salfický (Pardubický kraj), Filip Sasínek (Jihomoravský kraj) nebo Jakub Janda (Moravskoslezský kraj). Vlajkonošem Olomouckého kraje byl šumperský rodák, olympijský medailista v alpském lyžování Jan Hudec. Olympijský oheň zažehla lyžařka Šárka Strachová, bronzová z olympijských her ve Vancouveru v roce 2010 a čtyřnásobná medailistka z několika světových šampionátů. Myšlenku fair play připomněla nejen sportovcům za Český klub fair play někdejší běžkyně na lyžích Květa Pecková Jeriová.

Vzhledem k tomu, že sněhu je poskrovnu, musejí pořadatelé improvizovat a měnit sled disciplín i místo jejich konání. V sobotu večer např. hlavní rozhodčí na pořadatelských webových stránkách uvedl: „V okolí Božího Daru bohužel nesněží, podmínky pro pondělní závod na Eduardu zůstávají na hraně. Více se dozvíte po zítřejší sněhové brigádě...“  V neděli odpoledne pak naštěstí přibyla zpráva: Hlavní rozhodčí po dnešní prohlídce tratí potvrdil, že pondělní závod ve sprintu se může uskutečnit. Po domluvě s biatlonisty se start 00 posouvá na 11:00. Děkujeme 30 orienťákům západočeské oblasti za dnešní pomoc při úpravách tratí – bez nich bychom to nezvládli. Přes noc a dopoledne napadly asi 2 cm sněhu“. Pořadatelé a počasí tedy odvedli kus dobré práce, a tak můžeme konstatovat, že závody jsou naprosto regulérní.

V pondělí se už začalo bojovat o medaile. Svou první disciplínu absolvovali i tři závodníci v lyžařském orientačním běhu, nominovaní za oddíl ZLH. V biatlonovém areálu Eduard v Jáchymově (mapa Edík, 1:5000) se závodilo ve sprintu s intervalovým startem. Délka tratí byla 1,4 až 1,9 km, převýšení 40 až 55 m. Náš oddíl měl své zastoupení v kategorii mladších chlapců (Vašek Mrkvica) a starších děvčat (Ema Cenková za Olomoucký kraj a Agáta Moskvová za Pardubický kraj).

Nejlépe si vedla Agáta, která získala bronzovou medaili, Ema skončila na 14. místě a Vašek obsadil 19. příčku. Gratulujeme!

Pro úplnost uvádíme ještě umístění ostatních závodníků Olomouckého kraje: 4. L. Jílková (D14), 6. A. Štábl (H16), 9. T. Paulíčková (D14) a P. Štábl (H14), 17. L. Tomanek (H16), 24. V. Lubrichová (D16),