Moje poklona orienťáckým mapařům

publikováno 04.04.2020

Docela příznivé jarní počasí a zejména nouzový stav, vyhlášený 12.3. kvůli koronaviru, jsme společně s Lídou využili pro společné procházky v lesích kolem Opavy. Dobře nám k tomu posloužil můj osobní archiv map pro OB. Sáhl jsem do hluboké historie i závodů v nedávných letech a vytáhl jsem mapy např.: Hrabyně 1993 (mapoval R. Bartošek), Budišovice 98 (RB), Lipina 99 (J. Sýkora), Klokoč 2002 (Kv. Lichý), Klokoč jih 2005 (KL, K. Jurčák), Raduňka 2011 (KJ), Přerovec 2017 (Z. Lenhart, E. Cigoš), Smolkov + Lhota 2019 (B. Háj, M. Telecký), Ostrá Hůrka 2019 (MT, M. Sikora). Vždy jsem si našel vhodné místo pro zaparkování auta (na mapě Přerovec nebo Budišovice ze 4 různých stran), vytýčil si cca 3 až 5 kilometrovou trať a mohli jsme vyrazit.

K dnešnímu dni máme za sebou již 14 etap a jsme nadšeni. Tím, že naše trať vede pokud možno po pěšinách mimo turistické značky a cyklostezky, nezavadíme o člověka, i když zaparkovaných aut kolem daného lesního prostoru bývá poměrně dost. Při pochůzkách sledujeme jednotlivé zmapované detaily a pokud je na mapě poblíž trasy zakreslená kontrola z dřívějších závodů, snažíme se ji fiktivně umístit. Na těch starších mapách samozřejmě už úplně nesedí oplocenky, posedy a zejména porosty (např. tam, kde před 20-ti lety byl hustník, je dnes vysoký les), ale pěšiny, terénní nerovnosti a orienťácké detaily jsou parádním vodítkem. Poznáváme tak i místa, která jsou pro nás úplně nová nebo dosud neznámá, např. zbytky jednoho z vojenských opevnění z konce 18. století na kopci Šance, naučná stezka „Památce amerických letců“ apod. Skutečně ale smekáme klobouk před odvedenou prací všech výše uvedených mapařů. Pomalou chůzí teď stačíme sledovat podstatně víc detailů v mapě, než při „rychlém“ běhu při závodě a tak můžeme jen obdivovat schopnosti mapařů přenést realitu závodního prostoru na papír.  Opravdu obdivujeme a už se těšíme, že tento mapový trénink zúročíme na závodech, kterých se snad už brzy dočkáme.

Standa