Úmorný víkend ve Vrbně

publikováno 20.06.2021

Po hanáckých mistrovstvích na klasické trati, krátké trati a ve sprintu následovaly první dva závody moravského žebříčku B, které byly současně i oblastními žebříčkovými závody Moravskoslezského kraje. Běhalo se v kopcích severozápadně od Vrbna pod Pradědem a pořadatelem byl oddíl VRB. Centrem pro oba dny byl autokemp Dolina  v malebném údolí řeky Bílé Opavy mezi městem Vrbno pod Pradědem a obcí Ludvíkov (560 m n.m.), takže na závody jsme to měli prakticky „přes kopec“. Ve startovním poli téměř 600 běžců za nás čtyři startovali po oba dny, dalších 8 se zúčastnilo jen jeden den.

Vrbenští pořadatelé jsou známí organizací závodů v horských terénech s extrémními délkami tratí, bohatě přesahujícími směrné časy dle soutěžního řádu. A už parametry tratí, vydané až po uzávěrce přihlášek (tedy v rozporu s pravidly OB) a avizovaná cesta na start 2,5 km s převýšením 280 m daly tušit, že v horkém letním počasí to bude opravdu záhul. V sobotu se běžela krátká trať na mapě „Krušná cesta“ a název to byl docela výstižný. V příkrých svazích, se spoustou menších i velkých kamenů, se skutečně těžkou podložkou, jsme si všichni užili své. Tratě sice měly middlový charakter, ale byly neúměrně dlouhé. Pouze 5 kategorií ze 46 se vešlo do časového limitu dle soutěžního řádu, u 7 kategorií jejich vítězové měli více než dvojnásobek směrného času! Umístění všech našich závodníků:  D12C Stázka 21.(28), D14C Agáta Š. 6.(7), D16B Agáta M. 14.(22), H10C Honzík 4.(7), H14B Vašek 17.(38), H21B Petr 21.(40), H45B Roman 6.(15), H70B  Standa 4.(10). V Kategorii P si zkusila  Ivana.

V neděli závod na klasické trati probíhal pro dorost a dospělé na mapě „Psí hlava 1:15 000“, pro žactvo a veterány „Výří kameny 1:10 000“. Běželo se ve stejných svazích jako v sobotu (shodný prostor startu a cíle), ale vzdálenosti mezi kontrolami byly delší (tedy odpovídající klasice) a všechny kategorie se dostaly do vyšší nadmořské výšky a více na západ. Tratě opět byly neúměrně dlouhé – do směrného času se vešly jen 4 kategorie z 46 a 7 vítězů opět mělo více než dvojnásobek směrného času! Umístění našich závodníků:  D65B Keša 1.(2), H10C Honzík 4.(7), H14B Vašek 13.(36), H35B Petr 8.(15), H45B Tomis 15.(20), H70B Standa 4.(9). Kategorii P3 absolvovala  Hanka.

Jelikož se jednalo o závody žebříčku B – Morava, tedy závody spadající do dlouhodobých soutěží organizovaných sekcí orientačního běhu ČSOS, tentokrát budu opravdu zvědav na jejich hodnocení kvalifikovanými trenéry a rozhodčími.