Originál kolekce na Zoot.cz

Béčkové závody u Ostravy

publikováno 12.09.2021

Druhý zářiový víkend byl rezervován žebříčkovým závodům B – Morava, které v odloženém termínu pořádal oddíl MOV. Závody neměly klasické shromaždiště na louce, ale náhradním nouzovým centrem byl 4-metrový travnatý pás podél slepé zpevněné komunikace, kousek od parkoviště u bývalého dolu Eduard Urx v lokalitě obce Koblov.

Vsuvka - krátké národopisné okénko: Černouhelný důl Eduard Urx 5 (dříve Anselm) byl v činnosti od roku 1967 do roku 1996. Poté byla těžní jáma hloubky 695 m zasypána a těžní věž byla odstřelem zlikvidována. Lesní prostor od Koblova na sever k Šilheřovicím je rovinatý, s pravidelnou pravoúhlou sítí pěšin, v části bývala obora Bažantnice. U centrální asfaltované cesty pro cyklisty a bruslaře Ostravska najdeme rekonstruovanou historickou panskou hájenku „Annin Dvůr“, která v 19. století patřila rodině Rothschildů. Severním okrajem lesa prochází linie prvorepublikových betonových vojenských pevností (pěchotních srubů), které patří k areálu opevnění Darkovičky a po dalších 2 km na sever bychom došli k zámku Šilheřovice, s golfovým hřištěm a jedním z největších zámeckých parků u nás.

V sobotu byla na programu klasická trať na mapě Bažantnice 1:15 000, resp. Bažantnice východ 1:10 000. S ohledem na rovinatý terén naději na úspěch měli běžecky disponovaní závodníci. Na startu v kategoriích B a C bylo 604 závodníků a z našich 7 chlapů na bednu dosáhli: 1. místo Petr H35B a 2. místo Baboš H70B. Umístění všech našich zúčastněných závodníků: H14B Vašek 13.(39), H35B Petr 1.(7), H50B Tomáš 6.(16), H70B Baboš 2. a Standa 7.(10), H75B Mirek 5.(7), kat. HDR absolvoval Víťa.

V neděli se běžela krátká trať na mapě Annin Dvůr. Opět v poměrně rovinatém terénu tak největšími záludnostmi byly: místy vysoká tráva, kopřivy, vývraty, rýhy nebo jámy. Na start se postavilo 549 orientačních běžců a z našich borců si pro medaili tentokrát nedoběhl nikdo. Umístění našich závodníků: H14B Vašek 20.(35), H21B Petr 27.(44), H50B Tomáš 9.(14), H70B Standa 7. a Baboš 8.(9), H75B Mirek 5.(6), s doprovodem opět běžel Víťa.

Stručnou a výstižnou charakteristiku závodu uvedl Tomáš zde.