Ohlédnutí za končícím rokem

publikováno 19.12.2021

V Českém svazu orientačních sportů bylo v roce 2021 registrováno 12.302 orientačních běžců (6.621 mužů a 5.681 žen) ve 200 klubech. Nejpočetnější oblastí je Východočeská s 2.314 členy, nejmenší Jihočeská (331), Hanácká oblast, do které spadá náš oddíl OB, čítá 1.109 registrovaných členů.

Do činnosti našeho oddílu bylo zapojeno 40 mužů a žen a patří tedy k těm méně početným oddílům (průměr je 61 členů/oddíl). Aktivních závodníků jsme v letošním roce měli 25 a to zejména v žákovských a veteránských kategoriích.

Žactvo bojovalo šestikolových jarních a podzimních žebříčkových závodech skupiny C – Hanácké oblasti a nejúspěšnější byli Honzík a Vašek Mrkvicovi, kteří shodně na jaře i na podzim ve svých kategoriích H10C a H14C obsadili 2. místo. Progres zaznamenala Stázka Vojčáková v D12C, která po 19. místu na jaře se na podzim probojovala na 8. místo v oblasti. Vašek měl už také možnost bojovat v žebříčku B – Morava a zde ve své kategorii H14B obsadil 15. místo mezi 37 soutěžícími. Navíc úspěšně reprezentoval Hanáckou oblast na Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva.

Naši dospělí a veteráni soutěžili v  celoročním oblastním žebříčku a v první pětce ve svých kategoriích se umístili: na 1. místě H70C Jirka Babák, 2. místo D65C Lída Mrkvicová, 4. místo H21C Petr Mrkvica a H70C Standa Novotný, 5. místo D55C Hanka Pavlíková. Výsledky dospělých a veteránů v jednotlivých závodech se podobně jako v jiných individuálních sportech započítávají do celostátního rankingu. Koncem listopadu došlo k přepočtu hodnocení, kdy se do bodování započetlo 8 nejlepších výsledků v posledních 24 měsících. A tak zde v první padesátce ve svých kategoriích najdeme: H40 Petr Mrkvica 23. místo ze 380 soutěžících, H50 Tomáš Novotný 49./325, H70 Jiří Babák 35. a S. Novotný 32./112, D70 Lída Mrkvicová 29./33, H75 Mirek Mrkvica 30./47. Mezi dospělými se Klára Novotná letos posunula do první poloviny závodního pole (351./725).

Naši veteráni se letos zapojili také do celostátních týmových soutěží. Na Veteraniádě ČR 3-členných štafet chlapi bojovali v kategorii H165 a náš tým ve složení T. Novotný, J. Babák a R. Moskva v konkurenci 27 štafet vybojoval 14. místo, v závodě 5-členných smíšených oddílových týmů štafeta T.Novotný, A.Pleváková, S.Novotný, I.Vojčáková a J.Babák skončila v kat. DH275 na 17. místě v republice.

Díky podpoře mateřské TJ Zlaté Hory se letos podařilo uspořádat velmi zdařilé oddílové soustředění, které se konalo předposlední prázdninový víkend v Kunčicích u Starého Města pod Sněžníkem. Zúčastnila se jej velká většina našich členů a jeho přínos bylo možno vidět už ve výsledcích podzimní sezóny.

V pořadatelské činnosti jsme měli v plánu uspořádat Mistrovství ČR v LOB na klasické trati. S ohledem na covidovou situaci byly závody bohužel zrušeny, ale jsou zařazeny do kalendáře na rok 2022, konkrétně na polovinu ledna. Tak uvidíme, co aktuální covidová situace a sněhové podmínky dovolí.