Veteraniáda ČR v režii SK SKI-OB Šternberk

publikováno 26.06.2022

Po loňské premiéře se Veteraniáda ČR podruhé konala jako samostatná akce bez účasti žactva, dorostu a dospělých. Probíhala od pátku do neděle poslední červnový víkend a pořadatelem byl oddíl STE. I když jsme to měli letos relativně blízko, čas a odvahu k účasti na celorepublikové klání si našli jen dva naši zástupci.

Páteční sprint probíhal v historická městské zástavbě, přilehlém sídlišti a parcích s Uničovským a Olomouckým rybníkem v Litovli, kde se v roce 2021 uskutečnilo Mistrovství ČR sprintových štafet dorostu a dospělých. Pro závod byla připravena aktualizovaná mapa „Litovel 2022“ a na startu se sešlo 389 závodníků v kategoriích D/H 35 až D 75, resp. H 80. V horkém letní podvečeru se běželo na zajímavých  tratích, kde sice moc nebyly volby postupů, ale stále bylo potřeba něco řešit (slepé uličky a zákoutí, oplocení, lávky přes Muzejní vodu apod.). Tomis v kat H50 běžel svůj standard, umístění 16./35, mezi závodníky z Moravy  pak 5./13.

Pro lesní závody se veteránské celostátní klání přesunulo do Horního Města u Rýmařova, kde se se do roku 1970 těžily rudy olova, stříbra a zinku. Pěkné centrem závodů bylo u chaty Na Mlýně. Sobotní Veteraniáda ČR na klasické trati byla rozšířena o oblastní žebříček C Moravskoslezské  a Hanácké oblasti, takže startem a cílem prošlo 552 závodníků. Mapa „Na Mlýně“ 1:15 000, resp. 1:10 000. Pro mladší veteránské kategorie to snad byla klasika, ale straší veteráni to v horkém počasí měli v podstatě nezáživný dlouhý middle. Standa v kat. H70 23./27.

Nedělní Veteraniáda ČR na krátké trati měla v tropickém dni slušnou účast 397 závodníků a běželo se na mapě „Martinův objev“ 1:10 000, resp. 1:7 500. Tratě v prakticky stejném závodním prostoru se ale na rozdíl od soboty všeobecně líbily a prověřily aktuální formu všech zúčastněných. Tomis v H50 26./35, Standa v H70 16./26.