Orienťáci pod "Hanácké Mont Blancem"

publikováno 24.03.2024

Se začátkem jara se rozběhly i soutěže orientačních běžců. Úvodních dvou závodů žebříčku C Hanácké oblasti se ujal oddíl JPV.

Na sobotu 23. března Prostějováci připravili závod na klasické trati s centrem ve Slatinicích. Tato obec je součástí „Přírodního parku Velký Kosíř“ s nejvyšším vrcholem Hané, který místní označují „hanácké Mont Blanc“. Mezi dominantní objekty Slatinic patří muzeum automobilových a motocyklových veteránů, barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, Lichtenštejnský dvůr, nebo nejstarší lázně na Moravě s minerální vodou, blahodárně působící na kloubní chrupavku. Nás však zajímal především závodní prostor na mapě „Malý Kosíř“. Už z rozpisu jsme věděli, že půjde o kopcovitý, porostově velmi pestrý smíšený les, s velkou hustotou komunikací a v oblasti Velkého Kosíře s rozsáhlými plochami pasek a oplocenek po kůrovcové kalamitě. Stavitel tratí tento charakter terénu plně využil, takže to byla dobrá prověrka aktuální připravenosti jednotlivých závodníků jak po fyzické, tak i po mapové stránce.

Účast na tomto prvním závodě nové sezóny byla velmi solidní - nabídku k účasti přijalo natěšených téměř 400 závodníků nejen Hanácké oblasti. My jsme měli 14člennou výpravu a nejlépe si vedl Standa -  v H75 3. místo.

Umístění ostatních našich závodníků: H14 Honzík 6., H35 Petr 4., H55 Tom 13., H75 Baboš 4., Mirek 9., D45 Eva 23., v nebodovaných kategoriích naši borci doběhli v pořadí: HDR - Radim, Ondra, OPEN – Hanka, Stázka, Ivana, Cilka, mimo soutěž si D65 zaběhla Radka.

V neděli měla Hanácká a Valašská oblast společný sprintový závod v Kostelci na Hané. Jelikož stejně jako sobotní klasika i tento závod byl nominačním závodem Olomouckého kraje pro letní Olympiádu dětí a mládeže 2024, bylo pro Honzíka prakticky povinností se zúčastnit. Bohužel dnes mu to nevyšlo. Stejně jako Petr byli zřejmě přemotivovaní a oba měli jedno chybné ražení. Mezi osmi držiteli licence B to Honzík nebude mít vůbec jednoduché, my ale víme, že je veliký bojovník a všichni v oddíle mu držíme palce a fandíme.