Velikonoce na břidlici

publikováno 31.03.2024

Velikonoční svátky letos připadly na závěr března a kalendář OB nabídl na sváteční víkend dva vícedenní závody -  buď „Velikonoce ve skalách“ u Doks, nebo „GP Silesia“ v břidlicových lomech mezi Bohdanovicemi a Jakartovicemi u Opavy. O účast na závodech v atraktivní prostředí pískovcových skal byl velký zájem jak u zahraničních, tak i domácích závodníků. A také díky dobré dostupnosti pro početné oddíly českých oblastí tyto závody měly téměř 2.000 účastníků. To o závody na severní Moravě moc velký zájem nebývá, proto účast byla něco málo přes 300 startujících.

Do Čech nikdo z nás nejel, ale orientovat se za běhu v členitém terénu břidlicových hald, údolíček a jezírek si vybrali na jednu etapu Keša a Mirek, na všechny 3 etapy Standa. Pro Kešu to byla jedna z mála příležitostí, jak získat nějaké rankingové body (v její kategorii konečně soupeřilo alespoň 5 dam).

Běželo se na mapách s měřítkem 1:3000 a 1:7500. V pátečním sprintu se tedy daly vyčíst opravdu jemné terénní detaily, sobotní klasika byla zpestřena výskytem velkého množství saharského písku v ovzduší a neděle se vyznačovala velmi nepříjemným podrostem ostružiní a náletových stromků. Výsledkově naši veteráni odvedli svůj standard (Keša 2., Mirek 9., Standa celkově 3./11), ale jako dobrá příprava pro celoroční soutěže účast na těchto závodech v teplém jarním počasí určitě posloužila. Zaujal také pěkný a těsný souboj Standy s Bedfordem o 3. a 4. místo v kategorii H75, kdy jejich časové rozdíly v jednotlivých etapách byly 0:22, 0:02 a 0:26 sec. ve prospěch Standy.