Mistrovství Moravy a Slezska - klasika a štafety - KSU

publikováno 13.04.2010 (aktualizováno 14.04.2010)

Jeden z dubnových víkendů již tradičně patří Mistrovství Moravy a Slezska - v sobotu klasika a v neděli štafety.  Tentokrát MM pořádal ve dnech 10.-11.4. Klub vytrvalostních sportů Šumperk v Maletíně. Poprvé se na závodech představil náš maskot Melchior, který se v podstatě zrodil letos na Apríla (takže má registrační číslo ZLH1041). Myslel jsem, že závody v Maletíně si u nás v oddíle budeme pamatovat jako "ty, na kterých byl poprvé Melchior". Ale asi to budou "ty, na kterých bylo šílené počasí".

Sobota

Závodů se zúčastnilo 709 závodníků - běžel se 2. závod Hanáckého žebříku C, 1. závod Moravského žebříčku B (současně MM) a navíc v hlavních kategoriích startovali reprezentanti, kterým šlo o nominaci na Mistrovství Evropy.

V prestižnějším béčkovém závodě startovalo 5 zlatohoráků - D12B Klára Novotná 3. místo z 8 závodnic, D50B Hana Pavlíková 6. (8.), H21B Roman Moskva 70. (83.), H40B Tomáš Novotný 7. (17.) a Jiří Babák H60B 3. (14.).

V céčkových kategoriích jsme měli 6 závodníků - D10C Tereza Novotná 2., Halka Vašinková DISK, mimo soutěž Anna Tóthová (9 závodnic), H16C Marek Pavlík 2. (6.), H18C Ladislav Kvapil 1. (1.), H21CL Tomáš Javůrek 1. (9.).

A dalších 5 zlatohoráků ještě startovalo v náborových kategoriích - HDR Erik Novotný, P Halka Vašinková 17., Agáta (Jitka) Moskvová 27., Petr Vašinka 28., Margareta Turzová DISK (31 závodníků).  Výsledky všech kategorií jsou zde.

Závod hodně poznamenalo opravdu drsné počasí. Občasné slunečné chvilky, kdy bylo i docela teplo, byly střídány dlouhými "obdobími dešťů" a do toho ještě občas padaly ledové krupky. Každý chytl na trati trochu jinou kombinaci teplot a srážek, ale všichni si dost užili v duchu hesla "zážitek nemusí být pěkný, hlavně když je silný". Do legend asi vstoupí historka Romana, který se (nic zlého netuše) přihlásil do kategorie, v níž běželi reprezentanti - a tomu odpovídaly parametry tratí. Vůbec neběžel špatně, přesto nabral více než 50 minutovou ztrátu a na trati strávil téměř dvě a čtvrt hodiny. V závěrečné pasáži stál v totálním žaketu pod kopcem, na němž byla kontrola a usilovně přemýšlel, jak se dostat ke kontrole, aniž by musel do kopce. (Nic zázračného nevymyslel, do kopce musel .)

14.4. Tento závod se objevil na www.obpostupy.cz, tak neváhejte a zakreslete si svůj postup. Vzhledem k tomu, že už tam hodně dlouho nebyly závody Hanácké oblasti, můžete si připomenout "upoutávku", kterou jsem na "bandu" vložil přesně před rokem.

Neděle

Štafety jsme na letošní MM sestavili dvě, jednu díky tomu, že soutěžní komise letos povolila "hostování" v žákovských kategoriích. Prostě, klub může vyslat do soutěže svou žákovskou štafetu i tehdy, má-li k dispozici jen 2 závodníky a třetího si bez byrokratických úkonů sežene v jiném klubu. A to je letos v kategorii DH12 náš případ. Výborného závodníka - Josefa Kočího - nám půjčila Konice (třeba to příští rok oplatíme Konici v kategorii D14).

V nejmladší žákovské kategorii jsme zvolili taktiku podobnou, jako měli naši běžci na ZOH ve Vancouveru. Na prvním úseku měl nejpomalejší z týmu využít kontaktu se soupeři a doběhnout s co nejmenší ztrátou. Na druhém úseku měl ten nejrychlejší dotáhnout čelo a na třetím úseku se měla udržet vybojovaná pozice. Nikdo svůj úsek nezazdil, takže taktika vyšla skvěle a výsledkem bylo, že sestava Tereza Novotná, Josef Kočí, Klára Novotná obsadila 2. místo v konkurenci devíti štafet.

Druhá naše štafeta startovala v kategorii H105 ve složení Tomáš Novotný, Jiří Babák, Roman Moskva. I nám se závod docela povedl, Roman se zotavil po sobotním survivalu a mezi šesti zúčastněnými štafetami jsme vybojovali 3. místo. Takže povedený den (ani to počasí nebylo tak strašlivé) a Melchior se mohl dvakrát podívat na stupně vítězů. Výsledky jsou tady.

« 07 / 2019 »