OB - před novou sezónou

publikováno 29.12.2010 (aktualizováno 09.01.2011)

Konec roku 2010 - volejbalová sezóna je před polovinou, není tedy co hodnotit. Orienťáci se ale mohou ohlédnout za uplynulou sezónou a podívat se, co je čeká v novém roce.

A jaká ta sezóna byla? Pro každého jiná.

Největší porci závodů, tréninků a soustředění absolvovali Novotní a Jirka Babák a dá se říci, že na výsledcích je to znát.

Nejvíce se dařilo Kláře Novotné. Opět na těchto stránkách zopakuji, že výsledky v kategorii D12 ještě vůbec nejsou směrodatné. Ale faktem je, že úspěchy znásobují radost z orienťáku a třeba je Klára v budoucnu rozvine. V sezóně 2010 měla v oblasti 2 vyrovnané soupeřky (Terku Soldánovou a Janu Křečkovou), obě v žebříčcích porazila. Vyhrála jak jarní, tak i podzimní Hanácký žebříček. V Moravském B žebříčku, který je pro tuto kategorii "ochutnávkou" budoucích velkých závodů, obsadila 2. místo. Díky dobré výkonnosti startovala na M ČR oblastních výběrů žactva. V létě byla úspěšná na čtyřdenním Karst Cupu na Slovensku - celkově skončila druhá. A na úplný závěr sezóny velmi dobře zaběhla v italských Benátkách.

Ještě o kategorii níže běhá Terka Novotná. Tam jde ještě méně o výsledky a ještě více o vybudování vztahu k orienťáku. Někdy je ten vzájemný vztah silnější, někdy trochu ochabne, ale tréninků a soustředění se účastní i Terka poctivě a i ona se může pochlubit několika pěknými výsledky. V Hanácké oblasti byla druhá a podařilo se jí zvítězit na Karst Cupu.

Mezi veterány je naším králem Jirka Babák. O víkendech jej drží ve formě závody, přes týden volejbalové  tréninky. Díky tomu vyhrál v kategorii H55 oblastní žebříček. O úroveň výše, v B žebříčku, skončil mezi šedesátníky na 4. místě.

Teď těžký oříšek k hodnocení - Tomáš Novotný . Po letech jsem absolvoval celou sezónu a jsem spokojen. Oblasťáky jsem běhal v "jednadvacítkách", abych měl srovnání s těmi, co jsou na vrcholu svých sil. Srovnání nedopadlo úplně nejhůř, ale stejně mě pořád porážel Láďa Grepl, který je ještě o pár let starší . V žebříčku B jsem běhal v kategorii H40 a nakonec jsem tam "urval" 3. místo.

Další je na řadě (podle účasti na trénincích a závodech) překvapivě Erik Novotný. Ten se seznamuje s orienťákem v nežebříčkové kategorii HDR. Už chodí na tréninky a při probírání se výsledky, jsem byl nakonec zaskočen tím, že patřil mezi naše nejpilnější účastníky závodů. Jen tak dále.

Mezi naše nejzanícenější závodníky patří také Hanka Pavlíková. Jenže, řečeno s Cimrmanem, má zánět už kdečeho. Ne, tak strašné to není, přesto ji současný zdravotní stav docela limituje. I tak skončila v B žebříčku celkově na 4. místě.

Roman Moskva už také dorostl mezi veterány, ale častěji závodí v kategorii H21. I jako otec malých dětí absolvoval docela dost závodů. Jestli to má naplánováno tak, jak jsem to měl já - až začnou závodit mé děti, tak se do toho taky "obuju" - tak možná bude za pár let mezi veterány řádit jako Černá ruka.

Ve svém orienťáckém růstu malinko stagnovala Halka Vašinková mladší. V "desítkách" má úplně všechno ještě před sebou, ale je znát, že zatím ještě nebyla na žádném soustředění a jezdí jen na bližší závody.

Výkonnostně a výsledkově trochu tápou studenti a učeň - Pavel Hendrych, Marek Pavlík, Láďa Kvapil. Je znát, že priority jsou jinde a chybí pravidelné tréninky.

Mezi nejmladšími s námi zahájily sezónu Sisa Tománková a Anička Tóthová, bohužel v průběhu jarní části skončily. Naopak, na konci sezóny byl na dvou závodech Vašek Siatka, jestli bude pokračovat, mohl by být úspěšný.

A pak je tady ještě skupina příležitostných orienťáků, kteří se vesměs utkávali v kategorii příchozích. Po letech se vrátila k orienťáku Margareta Turzová - té by to v nové sezóně jistě více slušelo v kategorii D21. S Agátkou běhá Jitka Moskvová, možná se taky posune k závodnějšímu pojetí (taky má být naším trumfem na Veteraniádě klubů). Zajímavé souboje spolu sváděli Halka a Petr Vašinkovi. Několik startů na závodech si připsali Standa Cicoň, Marek Bartoník a dokonce jeden i Roman Pavlík. A na kategorii D21 si při svých ojedinělých startech může troufnout Bára Pavlíková. V kategorii H21 zase jednou startoval Tomáš Javůrek.

Sezónu z pracovních důvodů téměř vynechal Pavel Kopilčák, příští rok v "pětačtyřicítkách" by snad měl naskočit zpět. Úplně se z výsledkových listin letos vytratili Helena Šemberková a Zdeněk Zachař.

Takto jsme si tedy vedli v soutěžích jednotlivců. Mezi štafetami se stále "seběhává" trojice Novotný, Babák, Moskva. Posíleny buď o Dominika Vičara nebo Pepu Kočího také velmi úspěšně běhaly štafetové závody Terka a Klára Novotné. V uplynulé sezóně byla také vyhlášena Hanácká soutěž družstev žactva. V této soutěži se sčítaly jednotlivé výsledky jednotlivců. Dvojice našich děvčat vybojovala mezi 13 kluby pro TJ Zlaté Hory 8. místo.

Pomalu už se blíží sezóna 2011. Na stránky jsem umístil kaledář závodů. Po celý rok na něj povede cesta přes lištu Orientační běh - kalendář v levé části stránky.

Je vidět, že sezóna bude velmi náročná. V oblastním žebříčku nás čeká na jaře 10 závodů (6x middle, 3x klasika, 1x sprint), závodit se bude dokonce i v pátek. Na podzim se poběží 8 závodů (7x klasika, 1x middle). Mezi oblastní závody je třeba ještě přičíst Mistrovství oblasti v nočním OB a čtyři závody Hanáckého žebříčku štafet. U nás - v okolí Mariahilfu - uspořádáme 30.4. dvojzávod middle + štafety. Moravský žebříček B má v kalendáři 10 závodů, tentokrát budou závody vesměs na severu. Obrovská je také nabídka prázdninových "vícedenek". Takže, jaro (i léto a podzim) se budou ptát velmi hlasitě "Co jste dělali v zimě?"

« 03 / 2019 »
1819202122 23 24