Puchar Borów Dolnośląskich

publikováno 27.04.2012

Když jsem na začátku roku hledal vícedenky ve vzdálenosti, která je pro nás (finančně) dosažitelná - CZ, SK, PL - zaujaly mě jarní závody s názvem Puchar Borów Dolnośląskich.

Úplně nejdřív mě dostala následující informace. 2. etapa - mapa "Orientpark Sahara" - v severní části polootevřený terén, nepočetné stromy a keře na písečných dunách, zbytek mapy tvoří lesní terén bez větších převýšení, obohacený terénními tvary vojenského polygonu - zákopy ...

A když se přičetly informace, že první etapa bude noční sprint, a že pořádají naši známí Pachnikovi, kteří kromě klubu Tukan Iwiny založili Orientpark Osiecznica - nejschopnější pořadatelský subjekt v Polsku, bylo rozhodnuto. Na Saharu, která je od nás vzdálena přibližně stejně jako Brno, prostě musíme jet.

V týdnu před závodem se na stránkách závodu objevilo video z prostoru 2. etapy a to už jsem se těšil (a zároveň obával) jako malé dítě. (Otázka pro pamětníky: říká vám něco hudební doprovod videa?)

Závody proběhly ve dnech 20. - 22. 4. v okolí města Bolesławiec a zúčastnilo se jich asi 600 závodníků.

1. etapa - pátek: Noční sprint, start 00 ve 21:00. Mapa Bolesławiec Rynek, 1 : 4 000, terén: historické centrum města. Závod byl současně Otevřeným Mistrovstvím Dolního Slezska ve sprintu. Centrum města s historickými budovami a množstvím dvorů a průchodů poskytlo pro sprintový závod ideální prostředí. Dobře postavené tratě by i ve dne byly velmi pěkné, navíc noc dodala něco navíc. Hezký závod. Třem čtvrtinám naší výpravy se i povedl. Terka (K12) v početně velmi obsazeném závodě vyhrála a získala tak titul Mistrzynie Dolnego Śląska w sprinterskim biegu na orientację. Klára (K14) po tříminutové chybě na jedné z kontrol byla 16. Naopak Erik (M10) byl 3. a Tomáš (M40) 4. Výsledky jsou zde.

2. etapa - sobota: Middle, start 00 ve 12:00. Mapa Orientpark Sahara, 1 : 10 000, terén: bývalý tankodrom, umělé okopy pro vojenskou techniku, v části mapy písečné duny, částečně polootevřený terén. Informace z pokynů: centrum - přistávací plocha helikoptér u atomového bunkru. Nádherné prostředí, nádherný závod, žádný tmavě zelený hustník, téměř vše se chodilo rovně, což my amatéři běhající v našich lesích se spoustou záchytných objektů a linií až tak neumíme. Výborná zkušenost. Mapa s postupy hlavní hvězdy závodu, Olafa je zde. Všichni 4 jsme se s tím vypořádali ne úplně ideálně, ale vcelku dobře. Terka 3. místo, Klára 6. místo, Erik 4. místo, Tomáš 9. místo. Výsledky jsou zde. Po etapě se celá karavana přesunula na vojenskou posádku. Nejdřív exkurze v kasárnách s prohlídkou tanku a obrněného transportéru, potom v sále vyhlášení Mistrovství ve sprintu (a taky loňského ročníku Euroregionální ligy orientačního běhu). Jak je v Polsku zvykem, vyhlášení bylo velmi oficiální a slavnostní. Vyhlášení závodníci (v dětských kategoriích prvních 6, v ostatních první 3) dostali mimo jiné sazenici stromku, aby mohli ve svém bydlišti vysadit vlastní Orientpark. Poté ještě následoval rozbor postupů elity z obou etap, zvláště middle byl luxusní - využilo se toho, že reprezentant Wojciech Kowalski běžel s kamerou.

3. etapa - neděle: Klasika, start 00 v 10:00. Mapa Orientpark Osieczów, 1 : 15 000, terén: v části mírně zvlněný s množstvím malých lomů, jam, prohlubní, strmých svahů, v části rovinatý s hustníky a hustou sítí cest. Do etapy s handicapovým startem jsme vybíhali z následujících míst: Terka 1., Klára 8., Erik 4., Tomáš 6. Prostor závodu byl znatelně více kontinentální se spoustou linií a objektů a byl velmi pestrý - prudký svah u řeky, průběh přes vodní elektrárnu, chatová osada, standardní les, zatopené lomy, pískovna, zámecký park. V soubojích o umístění a kontaktu se soupeři se samozřejmě běhalo velmi rychle. My jsme zaznamenali jedno zlepšení pořadí, jedno zhoršení a dvě místa jsme udrželi. Konečné umístění: Terka 1., Klára 12., Erik 4., Tomáš 4. Po závodě opět slavnostní vyhlášení (v dětských kategoriích opět prvních 6 míst) a losování (tombola) - známá Bolesławiecká keramika

Fotogalerie ze závodů jsou zde a zde.

Celkově to byly závody, na které jsme se hodně těšili a vůbec jsme nebyli zklamáni, právě naopak. Hodně zamrzela jenom ztráta foťáku.