Originál kolekce na Zoot.cz

Wawel Cup 2012

publikováno 04.07.2012 (aktualizováno 06.07.2012)

Hned na přelomu června a července začala sezóna prázdninových vícedenek. Zatímco u nás se konala Cena střední Moravy, v Polsku (netradičně ve dnech sobota - pondělí) probíhal 31. ročník Pucharu Wawelu. O Polsku už víme, že je tam 4-5 velmi kvalitních pořadatelských subjektů, a že výkonnost v mládežnických kategoriích jde velice rychle nahoru. A protože pro nás zlatohoráky (kteří máme všude daleko) je 200 km přijatelná vzdálenost a Jura Krakowsko-Częstochowska je jedním z nejzajímavějších polských terénů, Novotní vyrazili směrem k Wawelu.

Jura Krakowsko-Częstochowska je tvořena kopci, z nichž vystupují vápencové kameny a skály, na rovinách pod kopci je písek. Takže velice zajímavá a náročná kombinace. Centrum závodu bylo u města Ogrodzieniec, 60 km SZ od Krakowa.

První etapa - middle - se běžela u vesnice Ryczów a nabídla úplně vše těžké, co jsme čekali. A navíc neskutečné vedro, velmi mi to připomnělo závody v jižním Maďarsku před 27 lety. Erik (M10N) a Terka (K12) na lehkých tratích zaběhli velmi pěkně, bohužel kvůli chybným kódům byly jejich kategorie zrušeny. Klára (K14A) si závod protrpěla a přesvědčila se, že těžší postupy se nedají běhat stylem "tak nějak". Tomáš (M40) se postupně dostával do toho, že vrstevnice a skály sedí naprosto skvěle, naopak porosty téměř vůbec. Jitka (OPEN3) si s tratí poradila velice slušně. Výsledky zde.

Druhá etapa - long (charakterem spíš dlouhý middle) - měla centrum v malém, skromném, ale pěkném rekreačním místě Krępa, asi 4 km jižně od Ogrodzience. První část (na delších tratích asi 3/4) se běžela opět ve skalách, závěr byl na písku ve velmi nepřehledném žlutozeleném pekle. I když v pekle je asi ještě o trochu tepleji. Erik, Terka a Jitka zaběhli o trochu hůř, naopak Klára a Tomáš si polepšili. Výsledky zde. Počasí bylo naprosto vražedné, situaci zachraňovali hasiči - alternativou mytí v lavorech bylo sprchování hadicí. Odpoledne jsme vynechali vložený dvoukolový sprint na hradě v Ogrodzienci a opékali jsme se v Krakově. Cestou zpět jsme se na hradě stavili a při sledování posledních dvou finalových běhů (s hromadným startem) jsme si ověřili, že jsme udělali dobře. Sprint byl pěkný, ale na hradě, který připomíná Spišský hrad a není na něm kousíček rovné plochy, to bylo hodně drsné.

Třetí etapa - opět long a charakterem spíš dlouhý middle - měla centrum stejné jako etapa druhá, ale běžela se v naprosto odlišném prostoru. Celý závod byl poměrně rovinatý, začátek byl v nádherně průběžném lese s ruinami carské továrny na střelný prach, pak se proběhlo kolem centra a závodníci na delších tratích se po divácké kontrole ještě proběhli bažinou a po poušti. A protože přes noc vydatně zapršelo a slunku se moc nechtělo vykouknout, bylo velmi příjemné počasí. My jsme si to náročné, kvůli čemu jsme mj. přijeli, prožili v prvních dvou etapách a závěrečná etapa pro nás byla za odměnu. Užívali jsme si terénu, kterému rozumíme a vesměs jsme si v celkovém pořadí polepšili. Výsledky zde.

Celkově to byly velmi hezké prázdninové závody a když jsme si při zpáteční cestě ještě přidali prohlídku solných dolů ve Wielicze, "byla to taková pěkná tečka za tím naším případem".

Na stránkách pořadatele je kromě mnoha fotek také krátký film.