Karst Cup 2012

publikováno 24.07.2012

Letní mezisezónní období (někteří odpočívají, někteří trénují, někteří tak nějak obojí) si volejbalisti zpestřují beachvolejbalem, orientační běžci prázdninovými vícedenkami.

Oddíl letos (opět) nikam nevyjel hromadně, dvoje závody si naplánovali Novotní, na Grand Prix Silesia je přihlášen Marek.

Po krasu polském jsme tedy vyrazili do krasu slovenského - v mém případě vlastně šlo o 4. pokus o pochopení orienťáku na Silické planině. Centrum závodů ovšem bylo v košickém lyžařském středisku Jahodná.

Letošní čtyřdenní Karst Cup (12.-15.7.) byl organizován jako doprovodná akce Mistrovství světa juniorů (JWOC). To přinášelo několik výhod a několik nevýhod. Mezi nevýhody patřilo to, že pro pořadatele to bylo významem "až to druhé podujatie" a také daleké cestování na etapy. Naopak výhodou bylo to, že se jezdilo do vynikajících a kvalitně zmapovaných terénů, vybraných pro JWOC. A navíc konkurence byla opravdu mezinárodní - např. v M40A nás bylo 9 - dva Slováci, dva Češi, Maďar, Belgičan, Jihoafričan, Nor, Francouz.

První etapa - middle - se běžela ve 40 km vzdáleném místě s názvem Izra, těsně u hranic s Maďarskem. Kolem poledne tam juniorští reprezentanti běželi svůj mistrovský middle. Samozřejmě jsme fandili a byli jsme u zlaté medaile vycházejíci hvězdy Tove Alexandersson, která už má medaili z "dospělého" MS, viděli jsme také historické zlato pro Nový Zéland a české stříbro Jana Petržely. Naše fotky jsou zde. Odpoledne jsme pak závodili my. Spokojeni byli Erik (M10N) se 4. místem, Tomáš (M40A) s 6. místem a hlavně Terka (W12A) s 1. místemKláru (W14A) odsunula jedna patnáctiminutová a jedna čtyřminutová chyba na 14. místo. Jitka (K3) bez výsledkových ambicí si s tratí také poradila. Výsledky zde. Závod byl nádherný, mě osobně naprosto nadchla mapa, na níž výrazně převažovala bílá a hnědá barva - skoro jako ve Skandinávii.

Druhá etapa - zkrácená - měla své centrum přímo v Jahodné. Dopoledne tam končil program JWOC závodem štafet. Atmosféra byla pěkná, informace z lesa dostačující, naši byli taky vidět (nejvíce Marek Schuster - nejrychlejší na 1. úseku), bohužel, na medaili to tentokrát nevyšlo. Naše fotky zde. My jsme opět závodili odpoledne. Tratě byly opět velmi pěkně postavené - fyzicky náročný long ve srozumitelném a srozumitelně zmapovaném terénu. Erik byl tentokrát 3., Tomáš 5., Terka (hrubě podcenila 1. kontrolu) 6., Klára 5. Výsledky zde. Tímto jsme se rozloučili s terény mimo Silickou planinu - já jsem to bral tak, že první dvě etapy jsou závod, další dvě etapy drsné mapové tréninky.

Třetí etapa - zkrácená - už se běžela v kultovním prostoru Silické planiny. Pět dní před námi se tam na JWOC běžel long a Tove Alexandersson měla ve 3/4 trati pětiminutový náskok. Jenže se jí "povedla" šestnáctiminutová chyba a bylo po nadějích. A co teprve my amatéři :-) Děti své tratě zvládly dobře až výborně: Erik 1. místo, Terka 2. místo a Klára 7. místo (s poměrně malou ztrátou). Jitka mezi příchozími taky docela slušně. Já jsem běžel s velkým respektem, ztráta na nejlepší se zvyšovala podstatně rychleji než v předchozích etapách, ale vždy jsem to jakžtakž vyřešil. Ale ve 2/3 trati jsem se na 1/4 hodiny ztratil. Výsledky zde. Odpoledne po závodě jsme si řádně (se sprintovou mapou) prohlédli centrum Košic.

Závěrečná čtvrtá etapa - zkrácená - se běžela handicapově. Reálnou šanci na změnu svého umístění měla Terka, ostatní jsme měli velké časové odstupy od závodníků před námi i za námi. Erik si tak v klidu udržel své 2. místo, já jsem se etapou těžce protrápil v čase dvojnásobném oproti vítězi a zůstal jsem 6. - poslední hodnocený. Terka si pohoršila a celkově skončila 5., Klára zůstala na 8. místě. Jitka byla za absolvování všech etap odměněna konečným 5. místem. Výsledky etapy zde, celkové výsledky zde.

Zážitků jsme měli plno, pořadatelé vše zvládli výborně, přes několikeré průtrže mračen nám při závodě ani jednou nepršelo. Ale zatímco na příští Wawel Cup se těším už teď, na Silici se mi už opravdu moc nechce.